SPOMEN PARK VLADARIMA, BANOVIMA I KRALJEVIMA

ZEMLJE BOSNE U SARAJEVU

                                     

Nedavno je gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić predložila Gradskoj upravi da se u olimpijskom gradu podigne spomenik kralju Tvrtku Prvom Kotromaniću. Tim 

povodom akademik  i predsjednik Udruženja  geografa u Bosni i Hercegovini doktor Muriz Spahić  uputio je pismo gradonačelnici u kojem je podržao ideju  prve gradske dame.

-Sličnu ideju je dvije hiljade i desete godine objelodanio  i profesor doktor Ibrahim Bušatlija, poznati bosanskohercegovački geograf, koji je tada, u svom obraćanju akademskoj zajednici i Gradu Sarajevo, zatražio da se na prigodnom mjestu izgradi  i spomen park, posvećen vladarima, banovima i kraljevima Bosne, gdje bi uz njihove biste, bile postavljene  i geografske karte teritorije Bosne i Hercegovine, kojom su vladali. To bi bio veoma edukativan poligon na kojem bi se mogao sagledati historijsko-geografski razvoj bosanske države, do dolaska Osmanlija na ovo područje, kazao je akademik Spahić.

Članovi akademske zajednice izrazili su spremnost da pruže svaku vrstu intelektualne podrške i pomoći društvenoj zajednici u realizaciji ove ideje.

Podijelite: Facebook Twitter LinkedIn