
BOSNA I HERCEGOVINA-RASADNIK ŠAMPIONKI I ŠAMPIONA
Hej ti, ti što meni i nama godinama pokušavaš da podmetneš i dokažeš nešto nedokazivo! Raskoračio se “junak” na bosansko-hercegovačkoj serdžadi i ubjeđuje danonoćno svoje irgete i sve nas – što znači i mene i tebe - kako nema Bosne, a sa njom ni Hercegovine!
Kako bolan nema BOSNE, a sa njom i HERCEGOVINE, što rekao legendarni glumac Josip Pejaković?
Vidi prvo ovu historijsku sliku. Pogledaj je malo bolje! Tako, tako. Šta vidiš? Naravno, Kraljevinu Bosnu! Godina 1390-ta!
Veća od svih komšiluka oko nas…
Kako onda bolan da nema Bosne, kad najbolja bosansko-hercegovačka plivačica Lana Pudar - i ovih majskih dana - proljeća dvije hiljade i dvadeset i trećeg – osvaja…ama, ne znam više koju po redu nagradu po crno-bijelom svijetu! Posljednje Lanino čudo - prvo mjesto u disciplini dvjesto metara delfin, na prestižnom takmičenju “Mare Nostrum” u Barceloni, odjekuje našim čulima.
Zar treba naglašavati da je ovih dana naš biser sportski Lana Pudar, od samog starta, pa sve do cilja, vodila utrku u Barcelonu i nije dozvolila nikome da joj preotme prvo mjesto!
I to sa vremenom 02:08.36!
Lana je ispunila i normu za Olimpijske igre u Parizu i ona je, sa ovim rezultatom, postala prva sportistkinja iz Bosne i Hercegovine, koja je osigurala nastup na Ljetnim olimpijskim igrama “Pariz 2024”!
Sada su na redu Federalna vlada i zvanični Mostar da završe obećani posao na izgradnji bazena u gradu na Neretvi. Zaslužila je to svojim uspjesima naša Lana i treba požuriti….
Reći će Lanina mostarska drugarica, karate prvakinja Ena Dizdarević, da bi “…voljela da se ovdje kod nas više vrednuju rad i rezultati, da se promijene mostarske teme, da se mladi ne opterećuju minulim vremenima i da grade budućnost….“
I Ena bi - kao uostalom i Lana - najradije ostala u svom domu, svom gradu i svojoj domovini Bosni i Hercegovini. I dalje bi obarala svoje vlastite rekorde u karateu, a potom bi radila u mašinstvu, kao životnoj opsesiji.
Zanimljivo je, dragi čitaoče iz redova ABC Djece, da se i Ena vinula u evropske svjetske visine i na svom primjeru pokazala da obrazovanje i sport mogu komotno “ruku pod ruku”, kako kažu naši narodi i narodnosti.
Na nedavnoj promociji knjige “Mostarske sportske legende“ autora Dragana Miladinovića, analitičar i novinar Roko Markovina rekao je da su zapravo sve mostarske sportske legende imale, u vremenu svog djelovanja, iznimne i ljudske karakterne kvalitete, ali i jedan značajan zajednički nazivnik, prijeko potreban za uspjeh, pogotovo u sportu: ZNANJA, UMIJEĆA, HTIJENJA, PRIVRŽENOSTI, ODRICANJA….
Rad i samo rad!!!!
Podsjećamo vas, nastavljajući tradiciju najboljih, nikla je i svjetska prvakinja, naša talentovana sportistkinja Ena Dizdarević. Medalje su se počele rojiti još od devete Enine godine. I sve tako, do zlata na svjetskom i evropskom prvenstvu, pa u deset navrata bi be-ha državna prvakinja, a dobi i brojna priznanja na turnirima širom svijeta.
Poput Lane i Ene, skromno i tiho, učenici Prve bošnjačke sarajevske gimnazije otišli su na jedno od najprestižnijih takmičenja, pobijedili i vratili se!
Učenici znamenite Prve sarajevske gimnazije nastavljaju sa sjajnim rezultatima na domaćim, ali i međunarodnim takmičenjima. Djeca, koja ne znaju za poraz, svakom zadatku prilaze sa zavidnim žarom i željom i godinama su ponos i bogatstvo Sarajeva i BiH. Skromno i tiho otišli su na jedno od najprestižnijih takmičenja, potom pobijedili i – sretni se vratili kući.
Pazite sad ovo: Na “STEM Olimpijadi” naši vrhunski matematičari predstavili su se svijetu na najbolji mogući način: Boreći se sa učesnicima iz stotinu i četrnaest zemalja, iz hiljadu i dvjesto škola i među jedanaest hiljada učenika, osvojli su veličanstvene rezultate.
Naša Nađa Hadžiabdić osvojila je zlatnu medalju, a bronzane medalje osvojili su Bilal Avdibašić, Annur Mešić, Latif Abazi, Tarik Lokmić i Adin Frljak. Tu su i počasne medalje, koje su osvojili Azra Planja, Selina Bošnjaković, Delila Beriša, Hamza Zlatar i Hanan Zulum.
U oblasti “STEM Science” zlatnu medalju osvojili su Adin Frljak i Annur Mešić. Srebrena medalja pripala je Nejri Hajrić, a bronzana Sukejni Hodžić. Esma Jakupović ponijela je počasnu medalju.
U oblasti “STEM Coding” Naida Kaljanac je osvojila zlatnu, a Bakir Činjarević bronzanu medalju. Dobitnici zlatnih medalja kvalifikovali su se u naredni krug takmičenja “Best of the Best”. Učenici Annur Mešić i Adin Frljak zauzeli su prvo mjesto iz oblasti “Science”, dok je učenica Nađa Hadžiabdić zauzela deveto mjesto iz oblasti Matematike.
Na ovaj veličanstven način naša djeca sa svakog međunarodnog takmičenja donose hrpu medalja!
Jedan od zlatnih dječaka je Annur Mešić, učenik Prvog - 1 odjeljenja, koji kaže da ga je oduvijek vodila jaka znatiželja i potreba za istraživanjem svijeta oko njega.
-Tražim mrvice znanja i objedinjujem ih u širu sliku moga pogleda na svijet. Učenje traje cijeli moj život, bez obzira na to da li će biti takmičenja ili ne. Često komuniciram sa vršnjacima iz raznih dijelova svijeta koji imaju slična područja interesovanja. Moj cilj je bio i ostao svestrana osoba, a ne samo takmičar, kazao je Annur.
Podsjećamo vas, cijenjeni čitaoci, da će učenici Prve bošnjačke gimnazije Nađa Hadžiabdić, Annur Mešić, Bilal Avdibašić, Sukejna Hodžić, Tarik Lokmić, Latif Abazi, Azra Planja i Selina Bošnjaković, u julu ove godine, učestvovat na “Grand finalu”, koje će se održati u Parizu.
- Radujem se upoznavanju nekih od najpametnijih učenika na svijetu. Najvažnije je ne zaboraviti da je istinski cilj nešto puno veće i ljepše od medalje, dodaje Mešić.
To su ta sarajevska zlatna djeca koja ne znaju za poraz!
Ministrica za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo Naida Hota-Muminović i direktorica Instituta za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja ovog kantona Senada Salihović, dočekale su naše šampione sredinom maja na Međunarodnom aerodromu Sarajevo, koji su se natjecali na Balkanskoj matematičkoj olimpijadi, održanoj u Antaliji od 8. do 13. maja.
- Svim učenicima čestitamo na izvrsnom uspjehu i na dostojnom predstavljanju naše države - istakla je ministrica Hota-Muminović.
Među našim zlaćanim šampionima je i muzička grupa “Divanhana”, koja je ovih majskih dana proglašena najboljom grupom od strane engleskog “Songlines magazine”!
Zlaćani muzičari bosansko-hercegovački ističu kako su “ostali bez teksta”, kada su saznali da je “…toliko sjajnih i nevjerovatno talentovanih umjetnika širom svijeta, koji stvaraju divnu muziku i koji su nam velika inspiracija u svemu što radimo…Nagrada nas čini nevjerovatno zahvalnim”, rekli su nam članovi ove slavne muzičke grupe!
Podsjećamo i na uspjeh unuka nezaboravnog Zaima Imamovića - Damira, koji je dobio dvije važne godišnje nagrade kolektivne bosanskohercegovačke autorske agencije “AMUS” - za promociju tradicionalne muzike BiH, od 2016, 2017, 2020 i 2021. godine.
Za svoj ukupni rad, Damira Imamovića je 2021. godine proglasio "Najboljim muzičarem Evrope“ ugledni britanski magazin “Songlines”!
Tako su se, eto, uz naše zlatne plivače, karatiste i matematičare, u velikoj porodici svjetskih prvaka, potpuno zasluženo, našli zaljubljenici i veliki znalci naše veličanstvene muzičke tvorevine – naše sevdalinke, koja je izuzetno popularna diljem Evrope i svijeta!
I mogli bismo ovako, dragi naši čitaoci aplikacije ABC Djeca, dugo, dugo da nabrajamo imena i prezimena naših brojnih darovitih sportista i muzičara, koji su pronijeli slavu naše domovine diljem dunjaluka.
Ponosni smo na sve pomenute i ne pomenute naše evropske i svjetske prvake, koji nas, iz dana u dan, zasipaju medaljama i drugim priznanjima!
BOSNE ima i biće je, ako Bog da! Kao što je je bilo i 1390., kada je nosila ime “Kraljevina Bosna” ili 1180. godine, kada je Kulin ban bio bosanski ban, koji je vladao Bosnom do 1204. godine….