BOSANSKI KRALJ TVRTKO PREKO NOĆI OSVANUO
PRED PREDSJEDNIŠTVOM BOSNE I HERCEGOVINE!
Prvi put u historiji naše domovine jutros rano, 29. avgusta, probudili smo se u šeher Sarajevu zajedno sa znamenitim bosanskim kraljem Tvrtkom, koji je, potpuno nenadano, “poranio – zoru prevario” u parku, preko puta zgrade Predsjedništva države Bosne i Hercegovine!
Na taj način riješen je, bar za sada, problem sa pronalaskom lokacije za ovog uglednog bosanskog velikana!
I ranije je većina zvaničnika predlagala da se kralj Tvrtko konačno “probudi” u svom Sarajevu, tamo gdje se godinama smjenjuje bosansko-hercegovačka tročlana grupa ovovremenskih vladara zemlje Bosne i Hercegovine.
I ujutru ćemo se, aBd, ponovno probuditi sretni što se budimo zajedno sa velikanom naše zemlje!
Podsjećam vas, cijenjeni čitaoci, da je kralj Tvrtko rođen 1338. godine,a umro 1391. Za bana je postavljen 1353. i vladao je do 1377. godine.
Kapa dole pred kraljem Tvrtkom, kojeg evo pamtimo 632 godine, nakon njegove smrti, kao jednog od najvećih srednjovjekovnih bosanskih vladara, koji su, za razliku od ovih naših sadašnjih političara, ostavili nama u nasljedstvo snažnu, razvijenu i vojno sposobnu državu!
oOo
Istog dana, samo nekoliko sati nakon što je kralj Tvrtko poručio sadašnjim vladarima da je tu, preko puta, i da trebaju više raditi i činiti za svoju domovinu, ovdašnji mediji su podsjetili da je u ovom danu, prije ravno 834 godine, još jedan velikan bosanski i hercegovački, Kulin ban, za razliku od ovih naših sadašnjih, koji izdaju zemlju, IZDAO Dubrovčanima Povelju, dokument, koji je, van svake sumnje, jedan od najznačajnijih u dugogodišnjoj historiji zemlje Bosne i Hercegovine.
Bilo je to vrijeme bosansko-hercegovačke renesanse, koja se odigravala u dvanaestom stoljeću, da bi evo, u našim mislima i srcima, i dalje, onako uljuljuškana, donijela takav vrijedan dar, koji garantira izglednu budućnost svojoj domovini, s’ jedne strane, a s’ druge – ova Povelja je garant opstojnosti naše zemlje, ali i potvrda propasti svih onih secesionista, kojima je takva Bosna bila stoljećima pretijesna.
Važno je istaći da je Kulin-banovo izdavanje Povelje osnažilo trgovačke ugovore između Bosne i Dubrovnika,koji je tadašnju Bosnu poštovao kao državu. Povelja je i kroz lik pisara Radoje potvrdila postojanje određene dvorske službe i pismenosti. U kasnijem razvoju će banovina Bosna postati i kraljevstvo i puno veća i značajnija sila od one koju je predstavljala u vrijeme bana Kulina.
Danas su na ovdašnjim radio-televizijskim stanicama naše zemlje o ovoj temi zanimljiva izlaganja imali doktori Senad Hodović i Alen Kalajdžija. Oni su objasnili, posebno mladim Bosancima i Hercegovcima, značaj Povelje Kulina bana. Pritom, podsticali su ih da poštuju i čuvaju i svoj Bosanski jezik.