EVROPSKI STRUČNJACI TVRDE:
BOSANCI I HERCEGOVCI ŽIVE OD VREMENA VELIKOG POTOPA!
Kažu da su Bosanci najstariji i najautohtoniji stanovnici Evrope i da najnovija otkrića evropskih genetičara svrstavaju nas, Bosance i Hercegovce i Dalmatince, u red najstarijih i najautohtonijih stanovnika Evrope!
Navodno, stanovništvo Bosne ima tu staru takozvanu Haplodnu grupu "I", u rasponu od 55 do 70 posto, čime smo, molićemo lijepo, dobili primat genetski najčišćih i najautohtonijih Evropljana!
I na tome ne stadoše naše komšije Evropljani, nego bez imalo ljubomore kažu da je “trougao Sarajevo - Maglaj -Tuzla nastanjen narodom koji tu živi zadnjih jedanaest hiljada godina”, čime je definitivno otklonjena svaka sumnja u autohtonost i dugogodišnju vezanost nas Bosanaca i Hercegovaca za svoju jedinu pradomovinu. Uz sve to evropski starosjedioci i stručnjaci tvrde da stanovnici naše domovine nisu ni odkud doselili! Po njima, mi živimo na istim prostorima oko dvanaest hiljada godina, od vremena Velikog Potopa!
oOo
U nastavku govorimo o milionima naših građana, koji žive u dijaspori. Konkretnije, o dopunskim školama i bosanskom jeziku… Predsjednik i potpredsjednik Upravnog odbora Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike Amir Ovčina i Haris Halilović, u više navrata, naglašavali su da je složna i dobro organizovana dijaspora - od izuzetne važnosti za našu domovinu.
-Kongres ima važnu akademsku, kulturnu, obrazovnu i socijalnu misiju za Bošnjake u američkoj dijaspori, kazao je gospodin Ovčina i naglasio da će on i njegovi saradnici i dalje raditi na održavanju veza između dijaspore i domovine Bosne i Hercegovine. On je dodao da je njihov cilj da se povežu bošnjačke zajednice u američkom i kanadskom društvu i na taj način da se pomogne narednim generacijima da budu aktivne i da budu uključene u aktivnosti jedinstvene bosansko-hercegovačke zajednice.
Podsjećamo, prošle godine, prilikom boravka u Sjedinjenim Američkim Državama, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine doktor Denis Bećirović, obećao je čelniku Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike Amiru Ovčini da će uspostaviti Savjet za dijasporu. I odmah po povratku u zemlju izvršio je dato obećanje. Projekat očuvanje bosanskog jezika djece bosansko-hercegovačkih građana Bosne i Hercegovine u dijaspori, posebno kroz dopunske škole, trajan je i jedan je od najznačajnijih projekata u dijaspori!
Prema podacima, u Njemačkoj ima pedesetak dopunskih škola na bosanskom jeziku, a bosanske škole postoje i u Sloveniji, Austriji, Velikoj Britaniji, Švedskoj, Danskoj, Italiji, Belgiji, Holandiji, Kataru, Kanadi, SAD-a, Australiji... Informacije o dopunskim školama BiH u dijaspori, načinu upisa, vremenu i mjestu održavanja nastave, mogu se dobiti u svim DKP-a naše domovine u svijetu i u većini be-ha asocijacija. Na taj način naša moralna obaveza je da sačuvamo svoj maternji jezik i identitet, istaknuto je u apelu Saveza dopunskih škola Bosne i Hercegovine diljem svijeta.
Podsjećamo vas, cijenjeni čitaoci projekta ABC DJECA, da je sredinom maja ove godine navršeno dvanaest godina od osnivanja Saveza dopunskih škola naše domovine, sa sjedištem u njemačkom gradu Stutgartu. Osnivanje Saveza bosanskih dopunskih škola u Njemačkoj izazvalo je veliki interes među građanima BiH, koji žive i rade u toj zemlji.
- Mi smo osnovali novih 46 škola u Njemačkoj, ali, još uvijek, Bosancima i Hercegovcima diljem svijeta i dalje prijeti asimilacija, kazao je predsjednik Saveza bosanskih dopunskih škola u toj velikoj evropskoj državi Haris Halilović i naglasio da svi moraju učiniti sve što je u njihovoj moći da njihova djeca, što prije, prestanu biti stranci. Očito, projekat očuvanja maternjeg jezika i identiteta građana BiH u svijetu, posebno djece i mladih, human je posao, te osnova i temelj našeg mosta prema domovini!
Prema statističkim podacima, u SR Njemačkoj živi više od 250 hiljada Bosanaca i Hercegovaca i među njima imala veliki broj djece školskog uzrasta. Sve države na Zapadnom Balkanu imaju organizovanu nastavu na maternjem jeziku. Jedino našim građanima prijeti sudba da izgube svaki trag i kontakt sa maternjim bosanskim jezikom.
Viša saradnica za iseljeništvo i dijasporu, pri Javnoj ustanovi Instutut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo Dina Memić ističe da radi na projektu njihovog mapiranja širom svijeta i uspostavljanju saradnje, a najveći problem, kaže, ima upravo s nedostatkom kontakata sa našim ljudima u Americi.
oOo
Dakle, evropski starosjedioci i stručnjaci tvrde da stanovnici Bosne i Hercegovine nisu ni odkud doselili! Po njima, mi živimo na istim prostorima oko dvanaest hiljada godina, od vremena Velikog Potopa….