
BiH RIBLJI SVIJET
Dragi čitaoci, okupljeni oko projekta ABC Djeca, srdačno vas pozdravljam i želim vam da se i sami okoristite današnjom pričom, u kojoj pišemo o ribljem carstvu u našoj prelijepoj domovini. U današnjem javljanju vodim vas obalama čistih i pitkih rijeka, koje izgledaju čarobno!
I sam sam se godinama amaterski bavio ribolovom na rijeci Bioštici, koja izvire u blizini mog rodnog sela. Izvorište joj je u šumovitom beskraju, koji se zove Maluš, udaljenom četiri kilometra od mjesta Sokolac i isto toliko kilometara od živopisne Knežine, na sjeveru sokolačke općine.
Ljubav prema rijekama traje od malih nogu. Godinama sam uživao gledajući tu modrozelenu čistu, bistru i u svako doba godine uvijek ledenu rijeku. Inače, kroz moj zavičaj protiču dvije rijeke: Bioštica i Kaljina. Riječ je o planinskim brzim i čistim rijekama, koje su sačuvale vlastiti identitet i ekološku čistotu.
Inače, naša država Bosna i Hercegovina, cijelom svojom dužinom i širinom, isprepletena je rijekama i jezerima. Duga je tradicija ribarstva i ribogojstva u našoj domovini! Decenijama se na ovim riječnim tokovima uzgajaju brojne vrste riba, među kojima su najzastupljenije slatkovodne ribe kalifornijska pastrmka, škobalj, šaran i druge vrste riba. Obzirom na značajno bosansko-hercegovačko vodno bogatstvo, koje čini sedam vodnih slivova i veliki broj riječnih i planinskih jezera i podzemnih voda, brojna su mrijestilišta i ribogojilišta u našoj zemlji Bosni i Hercegovini.
Ribolov sam zavolio kada sam kao dijete vidio sa koliko strasti love ribu ugledni Bosanci i Hercegovci, a ja sam posebno zapamtio ribara, znamenitog sevdaliju i jednog od najboljih pjevača svih vremena u Bosni i Hercegovini Safeta Isovića, koji je godinama dolazio na to područje i na rijeku Biošticu.
Pitao sam ga tada:
-Gospodine, zašto lovite ribu na našoj Bioštici, a on mi je odgovorio:
-Zato što je najčistija i najljepša! I moja, kao i vaša, odgovorio mi je taj slavni pjevač!
Prema posljednjim informacijama, 65 posto proizvodnje pastrmke u našoj zemlji ostvaruje se na prostorima bosansko-hercegovačkog entiteta Federacija BiH, dok se cijela proizvodnja šarana odvija na prostorima manjeg be-ha entiteta. Proizvodnja morskih vrsta ribe koncentrisana je u Neumu, na području naše jedine općine na moru.
Ribe se dijele na bezčeljušne i ima ih takvih pedeset vrsta, dok hrskavičnjača ima oko šest vrsta, te koštunjača, kojih ima oko trideset hiljada vrsta. Ribe su široko rasprostranjene u gotovo svim vodenim eko-sistemima na Zemlji. Podsjećamo vas, dragi naši djevojčice i dječaci, da su ribe životinje, iz grupe kralježnjaka, koje žive u vodi i dišu na škrge! Naučnici tvrde da su najstariji pronađeni fosili stari, zamislite, čak oko 450 miliona godina! Nauka, koja se bavi ribama zove se ihtiologija.
Sve ribe žive u vodi, a samo neke od njih mogu provoditi određeno vrijeme i na kopnu.
Razmnožavaju se na način da većina riba ispuštaju jajašca, iako neke vrste rađaju potpuno razvijene mlade. Mnoge vrste riba proizvode na hiljade jajašaca, jer samo malobrojna jajašca preživljavaju i razvijaju u odrasle jedinke. Životni ciklus riba iznosi od nekoliko mjeseci, pa do stotinu godina!
Dragi naši vjerni čitaoci, podsjećamo vas takođe na činjenicu da se ribe kreću pomoću peraja. Mogu ići u tri dimenzije: lijevo-desno, gore-dolje i naprijed-nazad. Služe se leđnim, prsnim i trbušnim perajima za okretanje. Ribe mogu biti biljožderi, mesožderi i strvinari. Hrane se ostacima uginuluh biljaka i životinja. Ribe se brane od napada neprijatelja prerušavanjem, jer jedino tako mogu opstati i ne biti otkrivene.
Mnoge vrste riba prerušavaju se kako bi ostale skrivene, a oko pedeset vrsta riba su zapravo otrovne! Najveća riba se zove kitopsina i ona može narasti do 15 metara, a najmanja se zove pandaka, koja može narasti do 7,6 milimetara.
Najzad, najbrža riba je tunj, koji može plivati i do 71 kilomeatar na sat!
Naša država Bosna i Hercegovina, cijelom svojom dužinom i širinom, isprepletena je rijekama i jezerima. Decenijama se na ovim riječnim tokovima uzgajaju brojne vrste riba, među kojima su najzastupljenije slatkovodne ribe kalifornijska pastrmka, škobalji i šarani.
Inače, danas na svijetu postoji oko 28 hiljada vrsta riba, koje se dijele na morske i slatkovodne.
U nastavku govorimo o ribolovu i ribolovcima. U Bosni i Hercegovini sportsko-rekreacioni ribolov počeo se razvijati krajem devetnaestog stoljeća. Danas je izrazito razvijen i zanimljiv za mnoge ljubitelje prirode, pa time i ribolova.
Nekoliko riječnih revira predstavljaju zapravo stvarne be-ha bisere ovdašnjeg ribolova! Dužina revira iznosi tri hiljada i šesto metara, što osigurava nesmetan ribolov za više ribolovaca. Interesantan je revir na rijeci Krušnici, kod Bosanske Krupe. Riječ je o potpuno čistoj planinskoj rijeci smaragdno zelene boje i izvorom kojim se ne može porediti niti jedan u zemlji i regionu!
Dužina rijeke je sedam i po kilometara, a sam revir dug je oko dva kilometra!
Zahvaljujući sarajevskim ribolovcima, uređeno je i ilijaško jezero Starača, u kojem uživaju svi građani najvećeg kantona u državi. Oko nepunih petsto metara obale jezera, stvorene su mogućnosti da se svi ribolovci bave aktivnim ribolovom. Svima stoje na raspolaganju brojne vrste riba – od pastrmke, do štuke, deverike, klijena i brojnih drugih ribljih vrsta.
U Busovači je takođe uređen revir Lašva, koji izgleda sada fascinantno! Svakom ribaru dopušteno je da, nakon ribarenja, ponese kući samo jedan primjerak ribe!
Ribolov u Nacionalnom parku Una, osim čarobnih vrtloga, slapova, uvalica i virova, u svojim njedrima krije takođe različite vrste ribe, od somova i štuka, do pastrmki, lipljana, škobalja, te mrene i mladice, čiji primjerci dosežu veličine preko jednog metra!
Na ovom prostoru aktivna su tri revira, koji u regionu predstavljaju jedinstvene ribolovne revire za zaljubljenike takozvanog mušičarenja. Riječ je o reviru Martin Brod, u dužini od sedam i po metara, reviru Unac, dužine devetsto metara, Kulen Vakufu, dug kilometar i po i revir Bjelila – Loskun, dug četiri kilometra.
Uspostavljena su takođe i četiri revira za ljubitelje ribolova i varaličarenja s' umjetnim mamcima u ovom regionu.
Reviri su urađeni i na Plivi u Jajcu.
Očito, sportski ribolov u našoj zemlji je razvijen i osigurani su dobri hidrografski uslovi, kao i duga tradicija sportskog ribolova, posenbno onog sa mušicom.
Bosna i Hercegovina posjeduje impozantan broj izdvojenih ribolovačkih mjesta, ili revira, koji spadaju u najatraktivnije u Evropi!
Najzad, uz državni, u BiH je 2006. godine osnovan i Sportski ribolovni savez države, te ribolovni savezi oba entiteta.
Zabilježio Velid Džindo