PROMOVISAN BOSANSKI PRAVOPIS REFIKA BULIĆA
U Tuzli je ovog vrelog ljeta promovisan moderan projekat savremenog pravopisa Bosne i Hercegovine!
Autor ovog važnog djela namjenio ga je savremenom korisniku bosanskog jezika. On ne zanemaruje bosanskohercegovačku tradiciju, koja se ne doživljava kao ono čemu treba težiti, niti nešto što je namjenjeno širokom intelektualnim krugovima, rečeno je na promociji ovog važnog djela.
Doktor Bulić kaže kako se nada da će ovaj pravopis dugo služiti onima kojima je namjenjen i poručio intelektualnim krugovima i stručnjacima iz ove oblasti da je na ovaj način posvetio čitaocima drugi pravopis u našoj domovini, koji zapravo predstavlja prvi akcentirani pravopis Bosanskog jezika u zemlji!
Pravopis ima hiljadu stotinu četrdeset i četiri stranice, a preporuke su razrađene u 1.242 tačke i rječnik koji sadrži oko 50 hiljada važnih odrednica!
Van svake sumnje, Bosanski pravopis Refika Bulića ima u vidu raširenost pojedinih rješenja, tradiciju pisanja, gramatičke karakteristike pojedinih riječi, simboličku vrijednost određenih rješenja, te mnoge nove potrebe, koje se pojavljuju pred onima koji pišu i govore na bosanskom jeziku.
Na predstavljanju drugog pravopisa Bosanskog jezika rečeno je takođe da je riječ “…o modernom, opsežnom i praktičnom jeziku”.
Bosanski pravopis Tuzlacima je predstavljen na Filozofskom fakultetu u tom gradu. Spisatelj Predgovora posebnu pažnju posvećuje autorovom pristupu pravopisnim problemima i nedoumicama i ističe da je u knjizi ukazano na njihova najprimjerenija i najvažnija rješenja.
-U Pravopisnim preporukama i Pravopisnom rječniku tretira se mnoštvo novih jezičkih pojava, koje tek odnedavno predstavljaju pravopisne nedoumice i nisu bile opisivane u ranijim pravopisima.
Uprkos impozantnoj veličini, koja je još veća, kad se uzme u obzir da je cijeli tekst napisao i iskontrolirao jedan autor, Bosanski pravopis Refika Bulića veoma je pregledan i lahak za snalaženje. Tekst Pravopisnih preporuka i Pravopisni rječnik sadrže potrebne poveznice i upute za lakše snalaženje i orijentaciju prilikom čitanja”, naglasio je autor profesor doktor Halid Bulić.
Na ovom projektu profesor Bulić je radio punih pet godina!