RUDO BEZ MESARE I BANKE – A USKORO I MEHANE
Posljednjih dana ovdašnje bosansko-hercegovačke agencije utrkivale su se koja će ispričati zanimljiviju priču o uvehlom gradiću, koji je, gotovo preko noći, postao događaj dana, ako ne i noći! Nakon mesare i banke i ruđanske mehane najavljuju skoro zatvaranje.
Građani ovog mjesta nikako da se načude tolikim novinarskim reportažama! Prema njihovim riječima, u gradiću se ništa značajno ne dešava. Većina nezaposlenih sanjaju posao i čekaju ljepše dane, kojih nažalost, ni na vidiku nema.
Da belaj bude veći i oni, što su se razmilili po bijelom svijetu, šalju sve manje novca u domovinu kažu Ruđani. Očito, posvuda, golim okom vidljive su pozatvarane zgrade osnovnih, osmogodišnjih i drugih škola širom Bosne i Hercegovine i, kako se to kaže, Zapadnog Balkana. Ne prestaje selidba djece bosanske i hercegovačke u evropske zemlje.
Na ulicama zapadno-evropskih gradova sve je više bosansko-hercegovačkih i građana susjednih država, koji skreću pažnju na sebe govoreći na bosanskom i drugim jezicima naših i naroda susjednih zemalja.
Očito, Rudo je zalutali statistički primjer! Kažu da je neki stranac, sasvim slučajno, svratio u to mjesto da “tenkuje” gorivo i popije nadaleko poznatu bosansku kafu i da je on otkrio učestale ruđanske “katance” na banci i mesari i prenio priče Ruđana kako se u njihovom mjestu sve glasnije priča i o skorom zatvaranju lokalnih mehana.
Stanje u cijeloj zemlji, pogotovo u seoskim naseljima, je sve teže i teže. Rudo je samo primjer naselja koje duže vrijeme nezaustavljivo propada.
Zabrinjavaju i statistička predviđanja da će u svijetu 2030. godine broj stanovnika porasti na oko osam i po milijardi, da bi taj rast u 2050. dosegao devet milijardi i 700 miliona i 11 milijardi u 2100. godini!
Riječ je o dramatičnom porastu stanovništva, koje pristiže mahom iz siromašnih u razvijene zemlje.
Svakoga dana, u svakom pogledu, sve nas je manje.
Posvuda!
Još jedan paradoks: znatan broj zemalja diljem svijeta, svakih deset godina, zakazuje popise stanovništva i provjerava svake decenije stanje u toj oblasti, kako bi se bolje pratili različiti demografski parametri građana. Među njima i Sjedinjene Američke Države.
Nažalost, naša domovina, sa svojih tri i po varljiva miliona stanovnika, duže od decenije i ne pomišlja testirati broj stanovnika. Bosanska Agencija za statistiku tvrdi – biće popis tek “…kada to državni organi budu smatrali neophodnim” i – ušutjeli se!
Tako nam je u svemu: jedno pričaju, drugo rade! Pa i da pristanu, ponovno bi se, pod tačkom 1, utvrđivali narodi, a ne građani! Podsjećamo, Bosanci i Hercegovci najčešće bježe “glavom bez obzira” u Njemačku, njih 250 hiljada.
Prema zvaničnim podacima, u našaoj domovini, u devet mjeseci ove godine, odreklo se državljanstva čak 1686 građana!
S druge strane, prema podacima Svjetske banke, 44, 5 posto Bosanaca i Hercegovaca živi izvan naše domovine!
Slične informacije objavilo je i bosansko-hercegovačko Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice, koje tvrdi da u inostranstvu živi million i šesto sedamdeset i jedna hiljada i 177 lica! Ovaj broj ne obuhvata njihove potomke, rođene u zemljama prijema. U Hrvatskoj trenutno živi 409 hiljada Bosanaca i Hercegovaca, a u Srbiji 336 hiljada naših građana; U Njemačkoj 159,5 hiljada, Austriji 150, Americi 133, Sloveniji 97 hiljada, Švicarskoj 57,5, te Švedskoj 56 hiljada i 477 be-ha građana. Naših građana ima i u Italiji, Danskoj, Kanadi, Nizozemskoj, Australiji i Crnoj Gori, i u svakoj od ovih država najmanje je deset hiljada naših građana.