RIBOLOV NA BALKANSKI I BOSANSKI NAČIN
U najnovijem broju ABC Djece vodimo vas danas, cijenjeni čitaoci, na bosansko-hercegovačke rijeke. Nećete se pokajati!
Ribolov u našoj zemlji, kao i na Balkanu, ima dugu i bogatu tradiciju, koja seže stoljećima unazad. Ovaj hobi, ali i načini preživljavanja, duboko su ukorijenjeni u kulturu i život balkanskih naroda. Bosna i Hercegovina, kao mahom cijeli Balkan, uživaju u riječnim tokovima, jezerima i potocima. Ribolovci iz brojnih država i svijeta dolaze u ovu regiju, kako bi uživali u njenim prirodnim ljepotama i bogatom ribljem fondu.
Najpoznatije rijeke za ribolov su Dunav, Sava, Drina, Neretva i Morava. Dunav, kao jedna od najdužih rijeka u Evropi, prolazi kroz nekoliko balkanskih zemalja i nudi izvanredne uvjete za ribolov – za soma, šarana, smuđa i druge vrste riba. Drina je poznata po čistoj vodi i bogatom ribljem fondu, što je čini idealnim mjestom za sportski ribolov, a i jezera, poput Ohridskog, Prespanskog, Skadarskog i Plavskog, također su popularna među ribolovcima. Ohridsko jezero jedno je od najstarijih jezera na svijetu! Poznato je po endemskim vrstama riba, a dominira ohridska pastrmka, a Skadarsko jezero smješteno je između Crne Gore i Albanije i nudi također bogatu ponudu riba.
Na Balkanu su popularni sportski, tradicionalni i komercijalni ribolov. Sportski ribolov uključuje fly fishing, spinning, te ribolov na plovak i dubinski ribolov. Fly fishing je posebno popularan na planinskim rijekama, bogatim pastrmkom i lipljanom. Tradicionalni ribolov često uključuje korištenje mreža, vrša i drugih alata, koji su se koristili stoljećima. Prisjećamo se mi, stariji, vrša, koje su na našim rijekama korištene u ledene zimske noći, kada su lovljene u većim količinama najčešće ribe pastrmke. Sa druge strane, komercijalni ribolov, iako manje zastupljen u unutrašnjosti, igrao je i igraće također značajnu ulogu u obalnim područjima, gdje se lovi velika količina ribe, za prodaju na tržištu.
Nesporno da su bosanskohercegovačke rijeke svojevrsni domovi mnogim vrstama slatkovodnih riba. Prelijepe rijeke pune su pastrmki, lipljana, šarana, somova i smuđa, ali i klena, mrene i brojnih drugih riba. Malo dalje, tamo gdje Jadransko more zapljuskuje obale Hrvatske, Crne Gore i Albanije, ribari uživaju loveći ribe brancin, oradu, zubatac, lignju, hobotnicu i druge morske vrste. Nažalost, ribolov na Balkanu, pa i u Bosni i Hercegovini, suočava se i sa izazovima, vezanim za očuvanje ribljeg fonda i zaštite okoliša. Prekomjerni ribolov, zagađenje voda i krivolov su pojave koje je nužno dovoditi u red. Neophodne su pojačane aktivnosti i intervencije odgovornih službi, kako bi se popravilo sadašnje stanje. Na sreću, nekoliko balkanskih država provode mjere zaštite, uključujući regulaciju ribolova, uvođenje ribolovnih zona i sezonskih zabrana, te promociju održivog ribolova.
Ribolov nije samo pojačana ekonomska aktivnost na Balkanu, već i važan dio kulture i tradicije. Mnoge pjesme, priče i običaji, vezane su uz ribolov i život ribara. Stoljećima se bosanskohercegovačkim riječnim koritima i njihovim obalama ore pjesme.
O rijekama Bosni, Sani, Uni, Krivaji...O Neretvi, Spreči, Miljacki...U našim ušima odjekuju pjesme ispjevane u čast bistrih rijeka - „Vrbas voda nosila jablana“, „S' onu stranu Plive“, „Haj dvije su se vode zavadile, Čehotina i studena Drina“, „Drino vodo“, „Rijeka bezimena“...Opjevane su i Bioštica, Stupčanica, Lašva...I mnoge poznate i manje poznate rječice bosanske... Učenici u školama često pjevaju: „Snena, umivena, budna - ime joj je Una“...Ribolovna društva i udruženja često organiziraju takmičenja, festivale i druženja, koji iskazuju ljubav prema prirodi i očuvanju ribljeg fonda.
Ribolov na Balkanu i u našoj domovini Bosni i Hercegovini predstavlja spoj tradicije, kulture i sporta. Bogatstvo rijeka, jezera i mora, zajedno s raznovrsnim ribljim vrstama i prelijepim prirodnim krajolicima, čini ovu regiju i BiH idealnom destinacijom za ribolovce. Održavanje balansiranog pristupa ribolovu i zaštiti okoliša, ključno je za očuvanje ove vrijedne tradicije za buduće generacije. U našim srcima odjekuju talasi rijeke Une, poznate po svojoj izuzetnoj ljepoti i kristalno čistoj vodi, popularnoj među ribolovcima zbog bogatstva pastrmke i lipljana. Ova rijeka nudi idealne uvjete za fly fishing, a njene brze vode i slapovi dodatno obogaćuju ribolovačko iskustvo.
Pa rijeka Neretva, koja teče kroz predivne kanjone i doline, pružajući stanište mnogim vrstama riba, uključujući pastrmku i mladicu. Donji tok Neretve, posebno oko grada Mostara, poznat je po svojim bogatim ribljim resursima. Pa onda Drina, koja čini granicu između Bosne i Hercegovine i Srbije, koja je poznata po svojoj smaragdno zelenoj vodi i bogatom ribljem fondu. Ribolov na Drini uključuje vrste kao što su pastrmka, mladica i som. Potom rijeka Bosna, kao jedna od najvećih rijeka u zemlji, koja nudi raznolike ribolovne mogućnosti. Ribolovci ovdje mogu pronaći šarana, soma, klijena i mnoge druge vrste riba.
Bosna i Hercegovina ima i nekoliko značajnih jezera koja su idealna za ribolov, poput Boračkog, Ramskog i Buškog jezera. Ova jezera pružaju odlične uvjete za ribolov, kampiranje i rekreaciju.
Drage djevojčice i dječaci, okupljeni oko projekta ABC Djeca, danas smo evo ukratko podsjetili sve vas o bosansko-hercegovačkik rijekama biserima, koje su najljepše u cijeloj Evropi, ako ne i šire! Podsjetili smo vas također da ribolov u ovoj prelijepoj zemlji Bosni i Hercegovini nudi bogato i raznovrsno iskustvo za sve ljubitelje prirode i sporta. Od bistrih planinskih rijeka, do mirnih jezera...
Draga djeco, ako neko od vas nije NIKADA VIDIO naše biserne rijeke, evo prilike da roditeljima izdate naredbu:
“Poštovani dragi roditelji, hoću u domovinu Bosnu i Hercegovinu! Da vidim i čujem rijeke Unu, Drinu, Savu, Miljacku, Vrbas, Sanu, Krivaju i druge be-ha vodotoke. Hoću da uživam u prelijepim pejzažima i bogatom ribljem fondu. Očuvanje ovog prirodnog bogatstva i promocija održivog ribolova ključni su za budućnost ribolova u našoj predivnoj zemlji“, naredićete vi, najmlađi Bosanci i Hercegovci, svojim najdražim roditeljima!
Ovdje, u našoj domovini Bosni i Hercegovini očekujemo vas sa čamcima, ali i sa splavovima, na kojima ćete uživati gledajući neviđene riječne ljepote, kojima odiše naša jedna i jedina domovina...I probati mirisnu ribu pastrmku, potom se napiti vode iz rijeke i jednom za sva vremena zapamtiti imena naših rijeka, našeg bogatstva, kakvom nema ravnih u cijeloj Evropi!
Kao i na mnogim drugim kontinentima...
I, ne zaboravite, draga djeco, još nešto, vrlo, vrlo važno: Zapamtite za sva vremena da je naša domovina Bosna i Hercegovina rijetka država na svijetu, iz čijih se rijeka i česmi RUKAMA pije voda! Ne baš iz svih, ali iz većine – Daaaa!